تکدانه

استراتژی و تولید محتوا

خوش رنگ و لعاب‌ترین پروژه‌ی ماهورنگار :) تکدانه سومین پروژه‌ی ما محسوب می‌شود.

تکدانه از خوشنام‌ترین تولیدکنندگان نوشیدنی و آبمیوه در ایران است و یکی از قدیمی‌ترین‌های این صنعت محسوب می‌شود. هرچند تکدانه هم‌چنان جزء برندهای پیشرو در بازار است، اما تکاپوی رقبای قدرتمندی مثل سن‌ایچ و سان‌استار این بازار را بیش از پیش رقابتی کرده است. تکدانه نیز در این میان بیکار ننشسته و با تحرکات مثبتی در حوزه‌های مختلف از جمله بازاریابی و فروش گرفته تا تنوع در محصولات و تغییر در بسته‌بندی قدرتمندانه به رقابت می‌پردازد.

چالش

با وجود اقدام‌های مثبت تکدانه در راستای حفظ و افزایش سهم خود از بازار، عرصه‌ی شبکه‌های اجتماعی خالی از نام تکدانه بود. بنا بر این لازم بود که با یک استراتژی جذاب، فاصله‌ی موجود خیلی سریع پر شود و تکدانه بتواند مخاطبان خود را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کند و شبکه‌هایی هم برای بازاریابی و هم در حوزه‌ی روابط عمومی داشته باشد تا ارتباط با مخاطبان دو سویه شود.

استراتژی

تنوع محصولات و جذابیت ذاتی که میوه‌ها و بسته‌بندی‌های خوش رنگ و لعاب تکدانه دارد کار را تا حد زیادی آسان می‌کرد. در وهله‌ی اول این پروژه، آنچه که بیش از همه اهمیت داشت، یک حضور مستمر و طولانی مدت برای تکدانه بود که بتواند شبکه‌ای از مخاطبان خود خلق کند تا بتوان بر بستر آن در آینده استفاده‌های موثری انجام داد. بنا بر این طیف نه چندان متمرکزی از محتوا که می‌توانست لایه‌های مختلفی از مخاطبان را هدف قرار دهد در دستور کار قرار گرفت و بر اساس آن، شبکه‌سازی با توجه ویژه به نرخ تعامل، مسیری شد که می‌بایست در یک سال اول پروژه طی شود.

اجرا

شاید چشم‌گیرترین محتوایی که در آغاز فعالیت تکدانه در اینستاگرام به چشم می‌خورد، تصویرسازی با میوه‌های مختلف بود که بسیار هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. ویدیوهای کوتاه با فرمت GIF یکی دیگر از انواع پرتکرار محتوا در صفحات اینستاگرام تکدانه است. هم‌چنین با گذشت زمان و رسیدن به یک حداقلی از مخاطبان، کمپینی با هشتگ #بالابریم آغاز شد که بهانه‌ی اولیه‌ی آن مسابقات المپیک بود. در #بالابریم ما به دنبال خلق یک حس هیجان و موفقیت در ذیل یک واژه‌ی کلیدی بودیم و بعد از المپیک نیز با محتوای دیگری بر مدار این هشتگ پی گرفته شد. البته جا انداختن چنین رویکردی نیاز به ابزارهایی بالاتر از شبکه‌های اجتماعی دارد و به همین دلیل سرعت جانمایی آن به کندی پیش رفت و تداخل آن با کمپینی CSR که توسط برند اجرا شد، از ضریب نفوذ #بالابریم کاست و آن را عقیم گذاشت.

نتیجه

پروژه‌ی تکدانه بعد از گذشت شش ماه در شرایطی متوقف شد که هنوز نونهال محسوب می‌شد و در فاز شبکه‌سازی و گسترش حلقه‌ی مخاطبان به سر می‌برد اما با این وجود نرخ تعامل دنبال کنندگان در اینستاگرام تکدانه، دو تا سه برابر نرخ تعامل صفحات رقیب بود و از نظر سرعت رشد و چشمگیری پروژه، با اختلاف زیاد در بین پروژه‌هایی که ماهورنگار تا آن زمان آنجام داده، موفق‌تر بوده است. متخصصین و اهل فنِ تولید محتوا می‌دانند که مهم‌ترین عامل در به سر انجام رسیدن یک پروژه صبوری است و هیچ راه حل میان‌بری برای وجود ندارد و شش ماه، زمان کوتاهی برای ساختن یک ابزار ارتباطی و تبلیغاتی موثر در شبکه‌های اجتماعی است، با این وجود ما کارنامه‌ی خود در شش ماهی که افتخار ارائه‌ی خدمت به تکدانه داشتیم را مثبت ارزیابی می‌کنیم. در کل ما درس‌های بسیار ارزشمندی از پروژه‌ی تکدانه بدست آوردیم که حتما آثار آن در پروژه‌های آتی ماهورنگار دیده خواهد شد.